“Rising Star in Nanoscience & Nanotechnology”: The Best Presentation Awards

 

During the IEEE International Conference on “Nanomaterials: Applications and Properties”, the Conference Awards Chair and Technical Program Co-Chairs will identify the best presentations in each oral and poster technical session. The following evaluation criteria will be taken into account:

- Presenter's breadth of knowledge in his/her field: 5 points;
- Clarity of the presentation and communication skills: 4 points;
-  Technical quality of the materials (e.g. slides): 3 points.

The winners will be announced during the Closing Ceremony and will be awarded the “Rising Star in Nanoscience & Nanotechnology” Award Certificate. Eligibility: While all early career (under 35 yo) attendees are eligible, a strong preference will be given to full-time graduate/undergraduate students.

 

Congratulations to our Past  "Best Presentation Award" winners:

2019 Best Presentation Awards: 
1. Jiří Henych – Institute of Inorganic Chemistry, Czech Academy of Sciences, Czech Republic
2. Maksym Radishevskyi – Lviv Polytechnic National University, Ukraine
3. Dmytro Polishchuk – Royal Institute of Technology, Sweden
4. Petro Artemchuk, Olga Sulymenko – Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine
5. Bogdan Postolnyi – University of Porto, Portugal
6. Aleksandr Kryshtal – AGH University of Science and Technology, Poland.
7. Andrii Kobets, Pawel Horodek – Institute of Electrophysics and Radiation Technologies National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine; Institute of Nuclear Physics, Polish Academy of Science, Poland.
8. Serhii Vorobiov – Institute of Physics, P.J. Šafárik University, Slovakia; Sumy State University, Ukraine
9. Irina Savitskaya – Al-Farabi Kazakh National University, Kazakhstan.
10. Viktoriia Paientko – Chuiko Institute of Surface Chemistry, NAS of Ukraine, Ukraine
11. Daria Kondrakhova – Institute of Physics, P.J. Šafárik University, Slovakia
12. Sergey Kruglov – B. Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering of the National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine.
13. Alla Tereshchenko – Odesa I.I. Mechnikov National University, Ukraine.
14. Pavlo Slyvka – Lyceum No 1, Chernivtsi, Ukraine
15. Maryna Pyatachuk – Lyceum No 1, Chernivtsi, Ukraine.

2018 Best Oral Presentation Awards:
 
1. Anton Lukianchenko – Lviv Polytechnic National University, Ukraine.
2. Anna Pazniak – National University of Science and Technology, Belarus.
3. Yunji Uem – Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology, Korea.
4. Amir Fahmi – Waal University of Applied Sciences, Faculty of Technology and Bionics, Germany.

2018 Best Poster Presentation Awards:
 
1. Roman Babkin – O. Galkin Donetsk Institute for Physics and Engineering of the National Academy of Sciences, Ukraine.
2. Alexander Omelyanchik – Immanuel Kant Baltic Federal University, Russia.
3. Vladislav Parkhomenko – A.N. Sevchenko Research Institute for Applied Physical Problems, Belarus.
4. Semyon Mazheika – Belarusian State University, Chemistry Faculty, Belarus.
5. Roman Kolisnyk – E.O. Paton Electric Welding Institute, NASU, Ukraine.
6. Olena Berdnikova – E.O. Paton Electric Welding Institute, NASU, Ukraine.
7. Mijin Kim – Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology, Korea.
8. Viktor Nikolaenko – B. Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering, Ukraine.
9. Pavlo Omelchenko – Department of Physics, Simon Fraser University, Canada.  

2017 Best Oral Presentation Awards:

1. Alena Nevar – Laboratory of Laser Diagnostics of Plasma, B.I. Stepanov Institute of Physics of NAS of Belarus, Minsk, Belarus.
2. Maksym Pogorielov – Sumy State University, Sumy, Ukraine.
3. Dasha Smazna – Institute for Materials Science, Kiel University, Kiel, Germany.

2017 Best Poster Presentation Awards:

1. Lara Mikac – Center of Excellence for Advanced Materials and Sensing Devices, Ruđer Bošković Institute, Zagreb, Croatia.
2. Nadzeya Brezhneva – Belarusian State University, Minsk, Belarus.
3. Margarita Lisovenko – Sumy State University, Sumy, Ukraine.
4. Vladimir Rodionov – Immanuel Kant Baltic Federal University, Kaliningrad, Russia.
5. Oleg Shylenko – Safarik University, Košice, Slovakia.
6. Kaori Yamaguchi – Panasonic Corporation, Advanced Research Division, Kyoto, Japan.
7. Yevheniia Husak – Sumy State University, Sumy, Ukraine.

 

Organizers:
  
 
Supported by:

      

 

 

Contact Us

2, Rymskogo-Korsakova st.,
40007 Sumy, Ukraine

Tel.: +38 (0542) 68-78-45
Fax.: +38 (0542) 33-40-58
E-mail: info@nap.sumdu.edu.ua

Follow us

Copyrights

At use of materials the reference to a site is obligatory.

All right reserved by nap.sumdu.edu.ua

Design & Develop by nap.sumdu.edu.ua